22 października 2015

Jak wybrać wygodne krzesło do biura?

Praca biurowa kojarzy się nam głównie z wysiłkiem umysłowym, pracą i stresem. Długa pracy przy komputerze może spowodować bóle kręgosłupa, szczególnie w okolicach krzyża i karku. Godziny spędzane przed komputerem wymuszają na nas nienaturalną pozycję i mimo szeregu wskazówek, jak dostosować miejsce pracy, aby minimalizować negatywne skutki siedzenia, większość z nas ich nie stosuje. Najbardziej cierpi na tym kręgosłup. Siedząc przy biurku często jesteśmy poskręcani, powyginani oraz zgarbieni. By to odmienić należy pamiętać o podstawowych zasadach urządzenia stanowiska pracy, dzięki którym nie będziemy obciążać kręgosłupa. Jaki zatem model krzesła wybrać, aby sobie nie zaszkodzić?

 

Ważne aspekty budowy

 

Na pierwszy rzut oka dopasowanie siedziska jest sprawą łatwą, lecz tak nie jest. Pierwszym aspektem na jaki zwracamy uwagę jest wygląd, jednakże ważniejsza jest tu wygoda. Fotel może być uznawany za optymalny jedynie wówczas, gdy szybko dostosuje się nie tylko do sylwetki, ale i do rodzaju pracy, którą wykonujemy. Takie cechy sprawiają, że maleje obciążenie kręgosłupa, a on sam utrzymywany jest w kształcie litery S, to znaczy w naturalnej pozycji. Dzięki temu również nasze żyły i mięśnie będą w lepszej kondycji, gdyż od prawidłowego ułożenia całej sylwetki podczas siedzenia, poprawia się krążenie krwi w udach. Siedzenie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do bólów wielu części ciała i powodować problemy z koncentracją, a nawet frustracje! A przecież chcemy być zdrowi, uśmiechnięci i zrelaksowani.

 

Właściwy wybór

 

Szukając idealnego krzesła, zwróćmy uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze, dobrze jest zainwestować w podłokietniki o doskonałej jakości. Najlepszy będzie model z możliwością ich regulacji. Bardzo istotne jest również samo oparcie. Im dłużej pracujemy, tym większe znaczenie ma możliwość regulacji nie tylko jego wysokości, ale i odchylenia pleców. Warto zwrócić też uwagę na same siedzenie, które coraz powszechniej, można dowolnie regulować. Przy zakupie krzesła warto zwrócić uwagę również na kąt pochylenia siedziska. Nie powinno być ono prostopadłe do podłogi, lecz lekko opuszczone w kierunku podłogi. Dzięki temu nie zaburzymy krążenia krwi w nogach.

 

By krzesło prawidłowo spełniało swoją funkcję musi posiadać regulację wysokości siedziska. Od tego zależy, czy przybierzemy dobrą pozycję, czy nasze oczy będą na odpowiedniej wysokości względem monitora i blatu biurka.

 

Ważna jest też podstawa, czyli miejsce gdzie umocowane się kółka. Musi ona zapewnić równomierne i bezpieczne podparcie, by krzesło było stabilne. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zestaw pięciu nóg z kółkami. Dzięki niemu krzesło będzie stabilnie stało na podłodze.

 

Dodaj coś od siebie

 

Pracując przy biurku nie powinno się skupiać tylko i wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Nie warto zapominać o chwili relaksu. W wolnej chwili należy pamiętać o prostych ćwiczeniach rozciągających, które pomogą nam odciążyć stawy oraz spięte mięśnie. Nawet najlepsze krzesło nie pomoże nam, jeśli przez osiem godzin będziemy siedzieć w jednej pozycji ciała, dlatego pamiętajmy o ruchu.

 

Przy wyborze krzesła biurowego, które będzie służyło nam długie godziny warto kierować się przede wszystkim naszym zdrowiem i samopoczuciem, gdyż od tego zależą wyniki naszej pracy. Obecnie branża meblarska oferuje szeroki wybór krzeseł biurowych, dlatego z pewnością każdy znajdzie siedzisko idealne dla jego potrzeb, a przy jego wyborze należy pamiętać o wskazówkach z tego artykułu.